Küçük ihmaller büyük kayıplara yol açmasın! Tiroid bozuklukları: İşte göz ardı ettiğimiz en yaygın 5 belirti!

Tiroid (kalkanbezi)

Hacmi küçük kalkan şeklinde bir bez olmasına rağmen vücut metabolizması, kalp, sindirim sistemi, iskelet sistemi gibi tüm sistemleri ve diğer salgı bezlerini etkileyerek adeta bir orkestra şefi gibi çalışmaktadır ve vücudumuzda yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu bezin bozuklukları az ya da çok çalışmasına göre bir çok belirti ile ortaya çıkabilir, ancak bu belirtilerde bazıları başka nedenlere bağlanarak ihmal edilerek hastalığı atlamaya, geç tanıya ya da tam tedavi edilememeye neden olabilir. Bunlara ek olarak bu bozukluklar başka nedenlerle kullanılan diğer ilaçların ve tedavilerin etkisini yitirmesine neden olabilir.

Süregen Yorgunluk

Süregen yorgunluk, tiroid bozukluklarının ana semptomlarından biridir. Yorgunluk, fiziksel ve zihinsel durum üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve verimliliğin düşmesine neden olabilir. Kronik yorgunluğa genellikle baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve hafıza sorunları gibi belirtiler eşlik eder.

Kilo Değişimi

Tiroid bozukluklarının bileşenlerinden bir diğeri de kiloda önemli bir değişikliktir. Bazen, bir kişi hızlı kilo kaybı veya kilo alımı yaşayabilir. Hızlı kilo verme durumunda kişi yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve hafıza sorunları gibi belirtiler de yaşayabilir.

Değişen soğuk ve sıcak algısı

Buna aşırı terleme eşlik edebilir veya sürekli bir soğuk veya sıcak hissi olarak hissedilebilir. Tiroid hastalığından etkilenen bireyler, hipotiroidizm durumunda olduğu gibi aşırı bir soğuk algısı yaşayabilir. Aksine, aşırı miktarda hormon üretimi, yani hipertiroidizm, aşırı ve kontrolsüz terleme ile sonuçlanan ısı intoleransı koşulları yaratabilir.

Kas Krampları

Kas krampları, tiroid bozukluklarının başka bir yaygın semptomudur. Kramplar ağrılı olabilir ve fiziksel ve iş aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğinizi bozabilir.

Psikolojik Bozukluklar

Tiroid bozuklukları ayrıca anksiyete, depresyon ve sinirlilik gibi psikolojik bozukluklara da yol açabilir. Bu belirtiler, kişinin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve iş ve sosyal ilişkileri bozabilir.

Bunun dışında tiroid hormon düzeyine göre kalp ritm bozuklukları,, kan şekeri değişimi, kabızlık, ishal, saç dökülmesi, yüksek kan yağları, adet dönemi düzensizlikleri, cinsel bozukluklar, kemik kaybı diğer önemli belirtiler olabilir.

Tanıda kandaki tiroid hormonlarının ve antikorlarının düzeyleri ölçülebilir ve tiroid bezinin organın büyüklüğünü ve bileşimini incelemek için ultrason, tiroid hormon fazlalığında, bezde büyüme ya da düğümcük (nodül) var ise tiroid sintigrafisi kullanılabilir. Bu tanı zincirinde ve tedavide basamakları belirlemede en yetkin bilim dalı endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarıdır.

İşlev azlığı (azçalışım) durumunda, ilaçlarla, yani sentetik olarak üretilen tiroid hormonlarıyla sağaltım esastır. Bu durumda en sık neden olarak görülen tiroid hastalığı olan Hashimoto hastalığı genellikle kadın olan hastalar olarak hastaların önemli bir kısmında tiroid bezinin az çalışması olarak bulgu verir. Yorgunluk, kilo alma, saç dökülmesi, depresyon, kan yağları yüksekliği Hashimoto hastalığının sık görülen belirtileridir. Otoimmun kökenli olan hashimoto hastalığı hipotoridi durumunda ömür boyu sentetik ilaçla tedavi edilir.

İşlev fazlalığı (hipertiroidizm) durumunda salgılanımı engelleyen ilaçlar yardımcı olabilir. İlaç yanıtsızlığı durumunda tiroid otonomisi olan hastalarda, cerrahi veya radyoiyot tedavisi ile tedavi etme seçeneği de bulunmaktadır.